Drumheller – światowa stolica dinozaurów

 

110 kilometrów, na północ od Calgary znajduje się miasto Drumheller, a tuz za nim Royal Tyrrell Museum of Paleontology ze szlakiem Badlands. Co jest przyczyna tak wysokiej liczby turystów w tym miejscu? Przeczytajcie…

Pochmurny, lecz ciepły, lipcowy poranek w Calgary. Wstaje wcześnie, ponieważ na dziś zaplanowałam kolejną wyprawę. A dokąd? Do Krainy Dinozaurów… Mam zamiar przemierzyć szlak Badlands. Po drodze zaplanowane mam jeszcze dwa postoje. Pierwszym z nich jest Horseshoe Canyon, w którym rozpoczynam swoja wędrówkę.

Horseshoe Canyon
Panorama Horseshoe

Wysiadając z samochodu widzę do okola siebie pewne stworzonka, przypominające mi połączenie wiewiórki ze szczurem. Co to za stworzenia? Są to susły, potocznie nazywamy je goferkami (z angielskiego „gopher”). O dziwo, zupełnie nie boją się ludzi,  wręcz narzucają się, by dostać jakiś smakołyk. Przemierzając parking, moim oczom ukazuje się Horseshoe Canyon: Zapierające dech w piersiach widoki, zachęcają, by głębiej poznać ten teren. Nie mogę uwierzyć, że przed milionami lat, to właśnie tutaj żyły wielkie gady. A podróżując po tym terenie, mogę nadal natknąć się na ich szczątki. Postanawiam jak najszybciej dostać się na szlak.

 

Wędrówkę postanawiam rozpocząć z punktu: Horsethief Canyon. Już na samym wstępie zauważam znak, który ostrzega przed żmijami, które lubią wylegiwać się na słońcu. Mimo, ze dzień był pochmurny, wolę nie ryzykować i postanawiam, że przodem pójdą moje współtowarzyszki – najukochańsze Ciocie :-). Ja „osłaniam tyły”. Jednak po paru chwilach, zapominam o ostrzeżeniach i w pełni rozkoszuje się widokami. Bardzo chcę znaleźć szczątki dinozaurów, zatem schodzę troszkę z wyznaczonej trasy. W każdym miejscu zadziwia mnie piękno i ogrom canyon’u. Po półtora godzinnej wędrowce, rezygnuję z poszukiwań nowych śladów „wielkich gadów” i ruszam w stronę budynku Royal Tyrrell Museum of Paleontology.

DSCF0172.JPG
Royal Tyrrell Museum of Paleontology

Budynek wygląda dość niepozornie. Ot tak, normalne muzeum, jakieś fontanny, pomniki… Ale już przy wejściu witają mnie pierwsze okazy dinozaurów. W pierwszej sali spotykam makiety przedstawiające poszczególne gatunki tych stworzeń. Im dalej, zagłębiam się w sale, tym wystrój zaczyna się zmieniać. Powoli nikną sztuczne postury dinozaurów, a zaczynają pojawiać się ich prawdziwe szczątki.

Niesamowitym przeżyciem, jest również możliwość oglądania na żywo wydobywania pozostałości ze skał. A także aktywne uczestnictwo w oczyszczaniu szczątków. Royal Tyrrell Museum of Paleontology jest niesamowitym miejscem edukacyjnym dla każdej grupy wiekowej. Nawet, jeśli temat dinozaurów jest Wam całkowicie obcy, będzie to dla Was niezapomniane przeżycie i pokochacie te wielkie stwory sprzed milionów lat.

Przed tą wyprawa, przeglądałam strony związane z Drumheller i szlakiem Badlands. Jedno ze zdjęć bardzo przykuło moja uwagę – HooDoos Trail. Docierając na miejsce, zrozumiałam, ze rzeczywistość, przerosła moje wyobrażenia. Niesamowite formacje skalne, które są wynikiem działań wody, wiatru oraz cykli zamarzania i rozmrażania, podbiły moje serce. Nie czekając na innych i co najważniejsze: nie zważając na węże, ruszyłam przed siebie, by znaleźć się jak najbliżej tych skał.

Po dniu pełnym wrażeń, wykończona, zasnęłam i śniłam już o następnej wyprawie…

 

 

 

 

 

 

5 thoughts on “Drumheller – światowa stolica dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *